●●● Prędkość naszego życia zależy od zdolności w posługiwaniu się myszką

1 lutego 2011

Dubrovnik i pływające 25 milionów dolarów

Dubrownik można nazwać niezaprzeczalnie turystyczną stolicą Chorwacji. Położony w południowej Dalmacji znajduje się prawie na tej samej szerokości geograficznej co Rzym, Madryt, czy Istanbuł. Skutkuje to przede wszystkim piekielnie ciepłym latem. Temperatura w cieniu osiągająca jakieś absurdalne wartości sprawia, że człowiek więcej zapamiętuje, niż fotografuje.
Niemniej na CBN nie mogła zabraknąć chociaż kilku fotografii tego pięknego miejsca.

Sam Dubrownik liczy sobie niespełna 50 tys. mieszkańców, jednak jego historia sięgająca VII wieku ściąga w te rejony rzesze europejskich turystów. Bizancjum kapie tutaj z każdego zakamarka. Widoki przypominają filmy z Jamesem Bondem (i nie tylko one, ale o tym za chwilę).

Dubrovnik

Dubrovnik
Jeden z kilku(nastu) nowo wybudowanych hoteli w mieście.

Dubrovnik
W takim miejscu wszędobylskie i zawszobylskie słońce można wykorzystać również do celów reklamowych. Świetny pomysł, jednak w naszych warunkach by się raczej nie sprawdził.

Dubrovnik
Wejście do portu, które pamięta zapewne czasy Bizancjum.

Dubrovnik
Tłok w centrum utrudnia nie tylko parkowanie ale wręcz normalne poruszanie się samochodem. To widoki częste w czasie turystycznego, wakacyjnego zwiedzania, jednak zazwyczaj pomijane w folderach promocyjnych. Warto też zaznaczyć, że ceny parkingów przyprawiają o zawał.

Dubrovnik
Drugie skojarzenie z Jamesem Bondem. "Quantum of Solace", jacht o nazwie takiej samej jak jeden z filmów z tym superszpiegiem, stał sobie zacumowany w pobliżu dubrownickiego portu. Wartość: 25 milionów dolarów.